Dropshipping’i Anlamak

Anasayfa / Yazılar / Dropshipping’i Anlamak

DROPSHIPPING NEDİR?

Dropshipping, bir şirketin envanterini korumasına, ürünlerini depolamak için bir depoya sahip olmasına, hatta ürünlerini kendi müşterilerine göndermesine bile gerek kalmadan çalışmasını sağlayan bir tür iş modelidir.

Nasıl çalışır?

Perakendecinin, ürünleri üreten veya depolayan, ürünleri paketleyen ve perakendecinin müşterisine doğrudan perakendeci adına gönderen bir dropship tedarikçisi ile ortaklık kurmasıdır.

Daha basit terimlerle, dropshipping bu şekilde çalışır:

 1. Müşteri perakendecinin online mağazasında bir ürün siparişi verir.
 2. Perakendeci, siparişi ve müşteri bilgilerini otomatik olarak veya dropship tedarikçisine yönlendirir.
 3. Dropship tedarikçisi, siparişi doğrudan perakendecinin faturasıyla müşteriye gönderir.

Bu tür bir iş modeli, mağaza sahibinin bir ofis alanı veya depo gibi fiziksel bir iş yerine sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için son derece caziptir. Bunların yerine ihtiyaç duydukları tek şey bir dizüstü bilgisayar ve bir internet bağlantısıdır.

Drop Shipping’e Genel Bakış

DROPSHİPPİNG ARTILARI

Bir iş modeli olarak, dropshipping’ın yararlı olduğu kanıtlanan birkaç farklı yönü vardır:

 • Kurulumu kolaydır: Temelde sadece 3 adımı içerir. Tedarikçiyi bul, web siteni kur ve malları satmaya başla! E-ticaret endüstrisinde yeni olan birine göre, bu iş modelini anlamak ve uygulamak çok kolay.
 • Dropship modelini kullanarak online işletmenizin kurulum maliyetinin hiçbir önemi yok: Geleneksel iş modellerinde, maliyetlerin çoğu perakende işlemlerin kurulması ve çalıştırılması, yani envanterin satın alınması ile ilgilidir. Dropshipping bu adımı ve dolayısıyla maliyetini ortadan kaldırdığı için, ödeme yapmanız gereken tek şey web sitenizin çalıştırılmasıyla ilgili maliyetlerdir (hosting, tema, uygulamalar, vb.).
 • Olağanüstü genel masraflar için endişelenmenize gerek yok: Daha önce de belirtildiği gibi, işletme sahibinin envanter satın alması gerekmediği için, depo / ofis alanı kiralama veya satın alma masrafları ve bununla ilgili diğer küçük ancak önemli maliyetler (elektrik / telefon) faturalar, kırtasiye, vb.) bir sorun değil. Web sitesini yönetmenin sabit maliyetleri, bir işletme sahibinin endişelenmesi gereken her şeydir.
 • Bir iş modeli olarak drop shipping riski önemli ölçüde düşüktür: İşletme ürün satmıyorsa, hala hiçbir şey kaybetmez, dolayısıyla stokları eritme zorunda baskısı olmayacaktır.
 • İşletme, herhangi bir yerden çalıştırılabilir: Ofis yok, depo yok, çalışan yok ve sorun yok. Fiziksel bir alana olan bağlılığınız yok. İhtiyacınız olan tek şey dizüstü bilgisayarınız ve internet.
 • Satmak istediğiniz ürünlere gelince birçok çeşit var: Satış yapmak istediğiniz neredeyse her şey için bir tedarikçi var! Tek bir harika ürüne güvenebilir, birkaç ürünü aynı anda satabilir veya karıştırabilirsiniz; Her şey size bağlı.
 • İşinizi ölçeklendirmek için daha fazla zaman ve kaynak: Geleneksel perakende iş modellerinde, daha fazla kar istiyorsanız, daha fazla iş yapıp kaynak havuzunuza daha fazla yatırım yapabilirsiniz. Dropshipping ile yapmanız gereken tek şey ürün satıldığında tedarikçiye ücretini ödemek.
 • Hasarlı mallarda azaltılmış kayıplar: Sevkiyat doğrudan tedarikçiden müşteriye gittiğinden, bir fiziksel alandan diğerine geçerken hasar gören eşyaların riskini önemli ölçüde azaltan daha az sevkiyat adımı vardır.

DROPSHİPİNG EKSİLERİ

Tıpkı hayattaki her şey gibi, dropshipping’ın birçok avantajıyla birlikte gelen bazı dezavantajlar vardır. İşte dropship iş modelinin birkaç eksileri:

 • Bir toptancıdan veya üreticiden tedarik edilenlere kıyasla biraz daha düşük kar marjları: Niş, konum veya gereksinimlerinize bağlı olarak, tedarikçiler ve satıcılar, kâr marjlarınızı tüketen dropshipping ürünleri için daha yüksek fiyatlar talep edecektir.
 • Tedarikçinin hatası olduğunda ya da bir şey ters gittiğinde tam sorumluluk: Müşteri ürünü bir perakendeci web sitesinden satın aldığından, tedarikçi bir şeyleri mahvediyorsa, perakende satış sürecinin yüzü marka olduğu için hâlâ satıcının hatasıdır. Bu, doğru tedarikçiyi seçmek için son derece önemli olmasının nedenlerinden biridir.
 • Markanın önemli ölçüde daha düşük bir kontrol seviyesi vardır: Müşteri memnuniyeti genellikle detaylarla bağlantılıdır. Siparişle birlikte gönderilen ürünlerin,  notların kişiselleştirilmiş ambalajlanması gibi. Ne yazık ki, drop shipping modeli nadiren perakendecilere, tedarikçinin ürünü gönderen firma olduğu için teslimat ve gerçekleştirme sürecinde markasının nasıl sunulduğunu kontrol etme fırsatı vermemektedir.
 • Gönderi ile ilgili karmaşıklıklar nedeniyle bazı sorunlar ortaya çıkabilir: Birden fazla ürün satmak, satışları artırmak ve önemli bir kazanç sağlamak için iyi bir yol gibi görünebilir, ancak perakendecinin bu ürünler için birden fazla tedarikçiye sahip olması durumunda, bu durum gerçekten zor olur. Farklı tedarikçiler, yer, ürün türü vb. Faktörlere bağlı olarak farklı gönderim bedellerini talep edecektir. Bir müşteri farklı tedarikçilerden gelen birden fazla ürün sipariş ederse, perakendecinin nakliye masraflarını ayrı ayrı ödemek zorunda kalacak. Bu değişken nakliye maliyetlerinin müşteriye aktarılması, dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyebilir, dolayısıyla kar marjlarını etkileyebilir.
 • Rekabet seviyesi nispeten yüksektir:  Dropshipping iş modelinin çekiciliği ve popülaritesi, her segmentte ve nişte daha fazla perakendeci anlamına gelir. Bir perakendeci son derece spesifik bir segmente veya nişe hitap etmedikçe, rekabet muhtemelen zararlı olabilir.
 • Envanteri yönetmek zor olabilir: Tedarikçinin stokunun takibi neredeyse imkansızdır. İletişimsizlik, iptaller gibi sorunlara neden olabilir ve siparişleri arka sıraya yerleştirmek zorundadır. Bu yönüyle, elbette, bu günlerde yazılımla yönetilebilir, ancak bunların da bir fiyatı olur ve masraflarınızı artırabilir.

DROPSHIPPING NE KADAR KARLI?

Tipik olarak, dropshipping için kar marjları% 15 -% 45 arasında değişebilir. Ancak, dayanıklı tüketim malları ve lüks ürünler için (yani elektronik, mücevher vb.% 100’lere varan kar marjı sağlayabilir. Zaten aşırı doygun olmayan bir pazara girerken doğru niş ve tedarikçiyi bulmakla ilgilidir. Daha yüksek kar marjları elde etmenin iyi bir yolu, bir satıcı / tedarikçi yerine doğrudan üreticiden kaynak bulmak ve böylece aracıyı etkili bir şekilde kesmek olabilir.

KİMLER DROPSHIPPING YAPABİLİR?

Dropshipping, online satışa ilk adım atanlar için oldukça iyi bir iş modelidir. Kendi işinizi kurmak için düşük riskli ve düşük yatırımlı bir yol olduğu için ilgi çekicidir, bu nedenle risk alıp kumar oynamaktan hoşlanmayanlar için idealdir.

Bu iş modeline yatırılması gereken sermaye miktarı minimum olduğu için, envanteri olan bir mağaza sahibi olan ancak piyasada ne kadar iyi olduğunu görmek için belirli ürünleri denemeyi düşünen biri için de idealdir.

Satışa Uygun Mükemmel Dropshipping Ürünleri Bulmak

EN İYİ DROPSHIPPING ÜRÜNLERİNİ SEÇME KRİTERLERİ

Başarılı bir e-ticaret işine sahip olmak için doğru ürünleri bulmak zorundasınız, ancak doğru ürünü bulmak için gönderim masrafları düştüğünde işinizin en güzel yanı olur.

Bir ürünün drop shipping için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilecek bir dizi kriterler şunlardır:

 • Perakende Fiyat: Dropshipping söz konusu olduğunda, perakende fiyat ve toptan satış fiyatı çok önemlidir.  Bu, ürünleri fiyatlandırma şeklinizle ilgili bir noktaya ulaşmakla ilgilidir. Düşük fiyatlar daha fazla sayıda satışı teşvik edebilir, ancak ürün başına daha küçük bir kâr marjı elde edersiniz. Daha yüksek fiyatlı öğeler daha az satabilir ancak ürün başına daha fazla kar elde edersiniz. Sizin ve müşterilerinizin beklentilerini karşılayan dengeyi bulun. Daha önce de belirttiğimiz gibi, dropshipping için kâr marjları% 15 -% 45 arasında olabilir ve bu, perakendecinin büyük olasılıkla hedefleyeceği şeydir. Bu genellikle, ürüne bağlı olarak 50 ila 100₺ arasında fiyatlandırma yapılmasının ortalama olduğu anlamına gelir.
 • Boyut ve Ağırlık: Paketleme ve nakliye maliyetleri, ne kadar ambalaj malzemesine ihtiyaç duyulduğu ve ürün için gerekli olan çaba (manuel efor veya makine eforu) temelinde farklı ürünler arasında değişiklik gösterir. Bu anlamda, daha küçük ve daha hafif ürünlere sahip olmak en düşük maliyetle en büyük kar marjıdır. Daha büyük ürünler de nispeten büyük bir kar marjı ile birlikte düşebilir, ancak daha küçük olandan başlamak en iyi yoldur.
 • Çapraz Satış Ürünleri: İlgili ürünlerin satış setleri, müşterilerinize daha fazla değer vermenin ve sipariş verdiklerinde daha fazla satın almalarını teşvik etmenin harika bir yoludur. Beraber bir nişe hizmet eden ürünleri satabileceğinizi düşünün. Örneğin, eğer şövalyeleri satarsanız, tuvaletler, boya fırçaları ve diğer sanat malzemelerini de önermeniz mantıklı olabilir.  Müşterilerinizi satın almaya teşvik etmek için ana ürününüzü daha düşük kar marjıyla (% 10-15) satmayı tercih edebilirsiniz, ancak daha sonra ana ürün için diğer aksesuarlar ve bileşenler arasında çapraz satış yaparak kayıp karı telafi edebilirsiniz.
 • Dayanıklılık: Sattığınız ürünler atılabilir veya yenilenebilir ise, müşterilerinizin tekrar sipariş vermesi ve böylece satışlarınızı artırması daha yüksek bir olasılıktır. Birçok perakendeci, müşterileri için sürekli tekrar satın alma seçeneği sunan abonelik seçenekleri oluşturuyor.

DROPSHIPPING HATALARINI ÖNLEMEK

Dropshipping için bir ürün seçerken kaçınılması gereken yaygın hatalar:

 • Ürün seçiminizi sizin beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeylere dayandırmayın. Ürün kararınızı her zaman gerçekler, araştırmalar, durum tespiti ve pazarın talebini değerlendirerek verin.
 • Replika ürün satmayın. Bu sadece müşterilerinizle birlikte sizi her yere götürmeyecek ucuz bir hile değil, aynı zamanda çoğu ülkede de yasa dışıdır!
 • “Herkes satıyorsa ben de satarım” bir ürünü seçmek için her zaman doğru bir sebep değil. Trend ürünler için pazar genellikle çok doymuş olduğundan yüksek rekabet seviyeleri olacaktır. Trend ürünler peşinde koşmak istediğiniz bir şeyse, trendin yükselişine ve düşüşüne yönelik kapsamlı araştırmalar yaptığınızdan emin olun, böylece tüketici çıkarlarından ne beklemeniz gerektiğini bilirsiniz. Trendleri değerlendirmek için Google Trends gibi bir araca göz atabilirisiniz

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0850) 302 0 323

Copyright Peki Medya © 2013. Her Hakkı Saklıdır.
Top