E-Posta Pazarlamanın İpuçları

Anasayfa / Yazılar / E-Posta Pazarlamanın İpuçları

Firmalar ve satıcılar, hedef kitleleriyle bağlantıda kalmak için her zaman e-posta pazarlamacılığını kullanmalıdır. Email Marketing yani E-Posta Pazarlama, en iyi yatırım getirisi elde etmek için önde gelen tanıtım kanalıdır. Yerinde ve doğru bir şekilde yapıldığı takdirde, satış trafiğini inanılmaz derecede yükseltebilir.

E-posta pazarlama çabalarınız etkili değilse, doğru şeyleri yapmadığınız içindir. Stratejinizi düşünmeli, planlamalı ve onu satışa çevirmek için müşteri davranışlarını kullanmalısınız. Her zaman e-posta pazarlamasının gücüne inanmayan işletmeler olacaktır.

Bu tarz işletmeler aslında, bu pazarlama yöntemini kullanamadıkları ve bilgi sahibi olmadıkları için uzak durmaktadırlar. Ne kadar faydalı ve geri dönüşlü bir tanıtım aracı olduğunu bilselerdi, emin olun asla vazgeçmezlerdi.

E-posta, web ‘deki en başarılı pazarlama ortamlarından biridir. Çalışmalar, sosyal medya devleri Facebook ve Twitter’dan bile daha fazla satış oluşturmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Doğru pazarlama ile anlık geri dönüşler yakalayabilirsiniz. Ama yanlış bir pazarlama yöntemi ile, olası satışlarınızı da olumsuz etkileyebilirsiniz.

E-posta pazarlaması ciddi önem ve özen isteyen bir pazarlama çeşididir.

En etkili E-Posta pazarlaması nasıl olmalı?

• Reklam tanıtım metni etkileyici olmalıdır. Spam filtresinden geçecek şekilde hazırlanmalıdır. Bunun için bazı filtre araçları bulunmaktadır. Göndereceğiniz HTML metnin, karşı tarafa ulaşma sürecinde rastlayabileceği sorunları gözlemler.
• Çok fazla resim yükleyerek, e-postanın hızını düşürmeyin. 1-2 etkileyici ve hacmi düşük görsel yeterlidir.
• Asla spam göndermeyin. Sadece sizden ileti almayı isteyen ve bunun için size izin veren kişilere / müşterilere e-posta yollayın.
• Listenizden çıkmak isteyenler için mutlaka listeden çıkış linki eklemelisiniz.
• Gönderim yapacağınız domain, ip adresi ve email adresinin, İSP lerin ( İnternet Servis Sağlayıcısı ) beyaz listesinde olmasına dikkat ediniz. Bu tür teknik konularda yeterli donanımımız ve bilginiz yoksa mutlaka servis sağlayıcınızdan destek talep ediniz.
• Çok sık gönderim yaparak, müşterilerinizi / üyelerinizi sıkboğaz etmeyin. Haftada 1 kez gönderim yapmak idealdir. Sürekli sizden email alan müşterileriniz, listenizden çıkış yapabilirler. Bu da müşteri kaybı anlamına gelir.
• E-Posta gönderimi için mutlaka profesyonel bir servisten hizmet almanızı tavsiye ederiz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0850) 302 0 323

Copyright Peki Medya © 2013. Her Hakkı Saklıdır.
Top