Sosyal Medya Analizi: Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber

Anasayfa / Yazılar / Sosyal Medya Analizi: Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber

Sosyal medya hedeflerinizin ne olduğunu biliyorsanız, başarıyı ölçmek için doğru metrikleri seçmeye hazırsınız. Yatırım Getirisini(ROI) sağlamanın bir sonraki adımı, bunu verimli bir şekilde yapmak için bilgi ve araçlara sahip olmaktır.

Sosyal medya analizleri burada devreye giriyor.

Sosyal medya analizleri, hesaplarınızdan ve reklam kampanyalarınızdan veri toplamak ve ardından performansı izlemek ve iyileştirmek için kullanmaktır.

Bu kılavuzda, ana ağların sunduğu çeşitli analizlere bakacağız. Ardından, birden çok kanalda performansı kolayca ölçmenize yardımcı olacak en iyi araçlardan birkaçını tavsiye ediyoruz.

Facebook analytics

Facebook Business sayfasında çalışan pazarlamacılar kapsamlı Facebook Analytics kontrol paneline erişebilir. Facebook’un iki milyardan fazla kullanıcı tarafından sunulan bilgilerle geliştirilen platform, sosyal medyadaki en büyük kitleye nasıl ulaşılacağı konusunda öneriler sunuyor.

Sayfa İsatistikleri

İzlemek istediğiniz işletme sayfasına tıkladıktan sonra Analizler sekmesi, her şey analitiği için doğru adresinizdir. Genel bakış bölümü, sayfanın performansının bir özetini sunar. Burada bir gün, bir hafta veya son 28 gün için bir zaman aralığı seçebilirsiniz.

Promosyonlar: Birkaç reklamı artırmak istiyorsanız, ancak bu bölümün hangisinin daha iyi olabileceğini belirten yayınları belirlemenize yardımcı olamayacağına karar veremezsiniz. Ayrıca, doğru hedef kitlenin nasıl sıfırlanacağı konusunda da tavsiyede bulunacaksınız.

Takipçiler ve beğeniler: Kampanyanızın hedeflerinden biri, sayfayı takip eden veya beğenen kullanıcıların sayısını artırmaksa, bu bilgiyi Takipçiler ve Beğeniler sekmelerinde bulabilirsiniz. Burada sayfanın popülerliğini zaman içinde analiz edebilecek ve yeni İzlemelerin ve Beğenilerin nerede gerçekleştiğini görebileceksiniz.

Erişim: Facebook erişiminde, sayfanızda herhangi bir gönderinize ulaşmış kişilerin sayısı ekranda görüntülenir. Birisi, sayfanızdaki gönderileri gizlediyse bu bilgiyi de burada bulabilirsiniz.

Sayfa görüntüleme sayısı: Sayfa trafiğinizin nereden geldiğini burada bulabilirsiniz. Ayrıca, hangi alanların en popüler olduğunu anlamanıza yardımcı olacak Hakkında, Fotoğraflar, vb. Dahil olmak üzere her bölüm sayfasının görünümlerini de ölçebilirsiniz.

Gönderiler: Sayfa gönderilerinizin nasıl performans gösterdiğini gösterir ve ayrıca gönderilecek en iyi zamanlar ve en başarılı yayın türleriyle ilgili bilgiler sunar.

Videolar: Sosyal medya stratejiniz video içeriği içeriyorsa, en çok görüntülenen videoları izleyebilirsiniz. Bunlar, kaç dakika görüntülendiğine göre sıralanır. Her videoda kaç dakika görüntülendiğini görmek için de ayrıntılı olarak inceleme yapabilirsiniz.

Kişiler: Konum, cinsiyet ve dil bilgisinden her şey dahil olmak üzere hayranlarınız ve takipçi demografiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşletmenizin ve hedeflerinize bağlı olarak, Facebook’un sağladığı diğer istatistikler sayfanıza yapılan check-in sayısını, ortalama müşteri yanıt sürenizi ve işletmenizi doğrudan sayfadan arayan kişilerin sayısını içerir.

Twitter analytics

Twitter tarafından sağlanan analiz panosu, hesabınızın performansının aylık olarak özetini sunar. Burada sunulan, takipçi sayınız, tweet gösterim, profil ziyaretleri ve mentionlarınız hakkında genel bir bakış niteliğindedir.

Aylık özet: Her ay hesabınızın en iyi tweet’i, en takipçisi ve bunlardan bahseder. Bu, en iyi performansa sahip içeriğinizin anlık görüntüsünü almak için iyi bir yerdir.

Tweetler: Tweetler sekmesinde, tweet’lerinizdeki belirli bir süre boyunca gerçekleşen çekilişleri ve gösterimleri takip edebilirsiniz.

Kitleler: Analizler panelinin bu bölümünde, kitlenizin demografisi ve tematik ilgi alanları hakkında bilgi edinebileceğiniz yerdir. Ayrıca, takipçilerinizin diğer kullanıcılardan nasıl farklı olduğunu görmek için bir karşılaştırma kitlesi de ekleyebilirsiniz.

Instagram analytics

Instagram Trendleri, İş Profilleri ve çok sayıda takipçisi olan hesaplar için kullanılabilir. İçeriğinizdeki analitiğe ek olarak takipçilerinizin kimler olduğu, çevrimiçi olduklarında ve daha fazlası hakkında bilgi sağlayacaktır.

Hesabınızla ilgili analizler ve metrikler şunları içerir:

  • Gösterimler: Yayınlarınızın ekranda görüntülenme sayısı
  • Erişim: benzersiz yayın görünümlerinin sayısı
  • Web Sitesi Tıklamaları: Profilinizde bulunan bağlantıya yapılan tıklamaların sayısı
  • Profil Ziyaretleri: Kullanıcı adınızın tıklanma sayısı

Mesajlar: Yayınlar sekmesinde, her resimdeki beğenileri ve yorumları ve ayrıca gönderilerinizi kaydeden benzersiz hesapların sayısını analiz edebilirsiniz.

Eylemler: İşlemler bölümünde, kullanıcılara profilinizi ziyaret etmeleri, sizi takip etmeleri ve web sitenize tıklamaları için ilham veren yayınları görebilirsiniz.

Keşif: Burada, yayınınızı görüntüleyen ancak henüz sizi takip etmeyen hesapların yüzdesini bulabilirsiniz. Pazarlama stratejinizin bir kısmı Instagram kitlenizi büyütmeyi içeriyorsa, bunlar alakalı bilgiler olacaktır.

Snapchat analytics

Snapchat, özellikle ücretli içerik hakkında bilgi sunmak söz konusu olduğunda, analitik oyununu geciktiriyor. Yapıştırma Reklamı Raporlaması, pazarlamacıların kampanyaları gerçek zamanlı izleyebilmelerini ve hatta görüntüleyenlerin mağazanıza çıkıp çıkmadığını izler.

Benzersiz görünümler: Tam olarak kaç kişinin snaps’ınızla etkileşime geçtiğini öğrenin.

Ekran görüntüleri: Bazı pazarlama kampanyaları, ekran görüntülerini almak için snapper alma hedefine sahip olabilir. Doğrudan bir hedef olmasa bile, kullanıcıların içeriğinizin anlık görüntüsünü almaya mecbur hissettiğini bilmek güçlü bir metriktir.

Tamamlama oranları: Anlıklık söz konusu olduğunda bile dikkat süreleri kısadır. Burada, kitlenizi baştan sona bitirip geçmediğinizi anlatabileceksiniz.

Düşüş oranı: Tamamlama oranı numaralarınız, istediğiniz yerde değilse, bu metrik, kitlenizin içeriğinizle ilgili ilgisini kaybettiği yeri kesin olarak belirlemenize yardımcı olur.

Pinterest analytics

Pazarlamacılar, Pinterest Analytics platformundaki işletmeler için, kullanıcıların hangi iğnelerini, sitenize ne kadar trafik gittiğini ve web sitenizden hangi kullanıcıların sıkılacağını izleyebilir.

Pin İstatistikleri: Pin performansına genel bir bakış ile hangi iğnelerin en çok çekiş yaptığını öğrenin.

Gösterimler: Pin’inizin Pinterest’te kaç kez gösterildiğini bilmek, Closeup’i ölçmek ve metriklere tıklama yapmak için iyi bir metriktir. Gösterim sayıları yüksekse ancak diğerleri düşükse. Flipside, tıklamalar ve Fotoğraflarlar yüksekse ancak gösterimler düşükse, pini tanıtmak isteyebilirsiniz.

Gülümsemeler: Bu, içeriğinizle en iyi etkileşim ölçümü olabilir. Closeup analizi, kaç kullanıcının içeriğinize daha yakından bakmak için iğnenizi tıklattığını gösterir.

Tıklamalar: Sosyal medya stratejinizin amacı, web sitenize trafik çekmekse, bu önemli bir kampanya performans ölçümü olacaktır. Bu, iğneye kaç kişinin web sitenize tıklandığını size söyleyecektir.

Kurtarır: Hedef kitle için değerli içerikler oluşturmak amacıyla marka kampanyaları için tasarruflar çok önemli bir metriktir. İçeriğinizle daha sonraki bir tarihte kaç Pinner’ın yeniden yapılandırmayı planladığını size söyler.

LinkedIn analytics

LinkedIn’deki Şirket Sayfası analizi, pazarlamacıların belirli zaman aralıklarında metrikleri ve eğilimleri izlemesine olanak tanır.

Ziyaretçiler: Sayfanızdan gelen trafiği izleyin ve bu bölümdeki ziyaretçi demografiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Güncellemeler: Sosyal medya stratejiniz, LinkedIn’de içerik yayınlamayı içeriyorsa, bu bölüm her gönderinin erişimini izlemenize ve etkileşimi analiz etmenize olanak tanır. Ayrıca, her gönderide kaç adet takipçi veya profil ziyareti yaptığınız gibi işlemleri de izleyebilirsiniz.

Takipçiler: Burada, takip eden zamanlardaki eğilimleri izleyebilir ve bunların organik olarak mı yoksa ücretli içerikle mi satın alındığını araştırabilirsiniz. Endüstri ve kıdem verileri de dahil olmak üzere, bu bölümdeki takipçileriniz hakkında demografik bilgiler de alacaksınız. Pazarlamacılar ayrıca, takipçileri diğer şirketlerle karşılaştırarak kitle büyümesini kıyaslayabilirler.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0850) 302 0 323

Copyright Peki Medya © 2013. Her Hakkı Saklıdır.
Top